Stanovení diagnózy

Stanovení diagnózy

Je potrebné navštíviť alergiológa, ktorý zistí príčinu vašej alergie a určí alergén (alebo alergény) zodpovedný za alergickú reakciu.

Stanovenie diagnózy prebieha v niekoľkých krokoch

1.
Podrobný rozbor ťažkostí,
doterajšej liečby, prostredia a spôsobu života

2.
Kožné testy,
na vnútornú stranu predlaktia sa aplikujú kvapky alergénových extraktov, ktoré umožnia určiť alergén (prípadne alergény) spôsobujúci alergiu

 

3.
Prípadné vyšetrenie krvi
na doplnenie a potvrdenie diagnózy

Alergie na zvířata

Príčinu alergie je možné riešiť

Alergénová imunoterapia (AIT) je jediná liečba, ktorá rieši samotnú príčinu alergického ochorenia¹. Používa sa pri peľovej, roztočovej, zvieracej, poprípade pri plesňovej alergii a alergii na hmyzie jedy.

Princíp alergénovej imunoterapie spočíva v znižovaní precitlivenosti organizmu na alergén. Dôjde k zmierneniu príznakov alergie, a tým pádom sa zníži aj množstvo potrebných úľavových liekov.

Alergénová imunoterapia má zároveň liečebný aj preventívny účinok. Preventívne bráni vzniku nových alergií a rozvoju alergickej astmy.

Alergénovú imunoterapiu môže na základe diagnózy predpísať iba váš alergiológ.

Liečba alergénovou imunoterapiou

Zmiernenie príznakov

Úľavové (symptomatické) lieky existujú v rôznych formách: nosové či očné kvapky, nosové spreje, inhalačné aerosóly, tablety, kvapky, sirupy či injekcie.

Niektoré poskytujú iba dočasné zmiernenie príznakov (napr. antihistaminiká), niektoré sa vyznačujú dlhodobejšími účinkami v súvislosti s útlmom zápalových procesov pri alergických reakciách (napr. kortikosteroidy, antileukotriény, kromóny, niektoré antihistaminiká). Žiadne z týchto liekov však neriešia skutočnú príčinu vašej alergie.

Zmírnění příznaků alergie

Obmedzenie kontaktu s alergénom

Je potrebné obmedziť kontakt s alergénom, ktorý vám spôsobuje ťažkosti. To je v praxi obvykle možné len čiastočne, preto je potrebné zároveň začať liečbu.

Referencie:
1. Pawankar R, et al. (Eds). WAO White Book on Allergy 2013 Update. Available at: http://www.worldallergy.org/definingthespecialty/white_book.php. Last accessed 24 January 2019

CZ-GEN-EDU-0121-exp0122